"Dreams don't work unless you do"

A co po škole?

17. srpna 2017 v 22:44 | Ella |  Deníček
Začala mi škola, je to můj poslední rok na základce. Moc jsem se netěšila, ale musím říct že to jde. Vlastně jsem ráda, že mám ještě rok školu. Můžu být ještě rok ''dítětem''. Ve Švýcarsku jdete totiž už většinou po devítce pracovat. Je to něco jako učňák a střední škola dohromady. Máte tu např. tři nebo čtyři pracovní dny a jeden nebo dva dny školu. Už prvním rokem, co nastoupíte máte stejnou pracovní dobu jako všichni pracující a dostáváte už takový ''malý'' plat. Kolem 500-1000 CHF což je přibližně 12 000- 25 000 Kč, někdy i víc. Je to docela hodně i na Švýcarsko, hlavně pro studenty co zatím ještě nemusí nic platit :D. Tohle mi tu přijde super, aspoň máte nějaký prachy.


Na začátku devítky pošlete životopis, vysvědčení a motivační dopis do různých podniků, kde by s vám líbilo pracovat. Záleží taky na tom co chcete dělat. Pokud chcete být sestřička to pošlete do nemocnic, domovů důchodců atd. Pokud kadeřnice do různých kadeřnictví a tak. Je to docela blbý, protože máte jen malou šanci se dostat tam kam chcete. Může se stát, že vás přijmou už při první přihlášce, ale může se stát, že vás odmítnout i po padesáté přihlášce. Je to u každého studenta individuální. Jestli se jím líbite, tak vás pozvou na pohovor a pokud vše dopadne dobře, s vámi podepíšou smlouvu. Většinou je to tak, že na jeden podnik pošlou cca. 20-100 žáků přihlášky a kolem 5 si pozvou na pohovor. Je tu hodně studentu co nemají vůbec problém si sehnat učební obor. A pak je tu taky hodně těch co musí poslat i 50-60 přihlášek než si je někde vezmou. Záleží jak dobře váš životopis vypadá, jaký známky máte, mno... a taky Švýcaři mají občas přednost eh... pokud jste cizinecké dítě, především Albánec,Turek, Kurd, muslim si na vás některý ohrnou nosem. Jsou podniky, kteří mezi cizincemi a Švýcary nevidí žádnej rozdíl a pak ti co cizinci nesnáší, především muslimy, kterých je to hodně. Je prostě pro některý velký rozdíl jestli je vaše jméno Müller nebo Ibrahim.

Všechny tyhle přihlášky musíte posílat teďka na začátku devítky. Pokud nemáte po podzimu, žádnou podepsanou smlouvu kde by vás vzali, vám nic moc nezbývá než je desátá. Je to ještě jeden rok navíc, který se nevyučuje už na vaši ZŠ, ale ve městě a většinou to celou dobu posíláte jen přihlášky. Pokud po desáté třídě nic nemáte... tak nevim? :D Bohužel neděláte nic asi :D
Jo jinak je tu ještě jedna alternativa a to je gympl. Ale to musíte být opravdu dobří, není to jak v ČR kde tam je každý. Na gympl jdou maximálně 3-7 ze třídy. Tyhle žáci jsou doporučení od učitele a nemusí dělat žádný přijímačky. Pokud vás ale učitel nedoporučil a chcete na gympl jít, můžete udělat ještě přihlášku, jenže tu zvládne tak 1 z 15. Neříkám, že ta přihláška není nemožná, ale musíte být opravdu dobrý na to aby jste jí prošli. Například jeden můj spolužák chtěl jít po osmičce na gympl ale přihlášku nedal, přitom není vůbec špatný student.

A takhle to je za těmi hezkými horami a platem co vám Švýcarsko nabízí. Pro hodně mých spolužáku to je velký stres a taky depresivní, hlavně když se nemůžete dostat do toho podniků, kde vy chcete. Jste unavení, protože máte školu často až do 18h. Jenže tady to je rutina mít v patnácti pracovní pohovory, psát životopisy. Po devítce už nejste pro nikoho student, Švýcaři vás berou jako plnohodnotného spolupracujícího a mluví s vámi jak s dospělým. Musíte skončit s tím dětským životem. Dost děcek tu začíná kouřit v šestnácti cigarety, které se tu mimochodem už od 16 dají legálně koupit. Celkem je chápu, pracovat tu je strašně unavující. Sama jsem si to musela na dva týdny zkusit a občas jsem byla i do 18:30.
Jinak žádné střední školy, internáty tu nejsou. Možná pro ty hodně, hodně bohatý.
Každopádně normální dítě co chodilo na státní školu má tři možností: gympl, učební obor který jsou hodně hodně stresový a jste tam častokrát od 8 do 18 a nebo 10tou rok a pak učební obor.

Ale já jsem takový geek a ani jedna z možnosti se VŮBEC nezalíbila. Nechci už v 16 sedět v kanceláři a psát účty nebo co. Tak co tedy budu dělat?
Neměla jsem ani tušení a začala jsem být opravdu nervozní. Měla jsem každý den strach z toho co bude po devítce.
Fakt jsem nevěděla co bych chtěla dělat, jaký obor, kde, proč jak, co. Hlavně bych to už musela rozhodnout teď!

Naštěstí jednoho krásného dne se někdo z moji třídy bavil o nějakým ročním výměnným pobytu.
Moc mě to nezajímalo, ale večer mi to nedalo.
Vygooglila jsem si to a jako první se mi zobrazila stránka EF- Education First tady to je v Česku
http://www.ef-czech.cz/
tady jsem to našla já
http://www.efswiss.ch/de/highschool/
Zaujalo mě to a začala jsem se dívat na různé ty videa, konkrétně z USA. Na youtubů jsem si pak našla ještě různý
videa z výměnných pobytu v USA pro teenagery. No a co se nestalo? Já si už si úplně představuju samu sebe někde v Los Angeles na High School, kde jím každý den burgery a piju Starbucks a aby toho nebylo ještě málo klidně si možná zahraju i ve filmu. Tam je přece ten Hollywood žejo :D?


Ne, zpátky k realitě. Fakt se mi hodně líbilo a chtěla jsem taky udělat takový pobyt. Ukázala jsem to mamce, která ze začátku nebyla nadšena vůbec, otec ještě méně. Jenže rodiče pak polevili a dali tomu šanci.
Můj otec jim zavolala do kanceláře. Po týdnu jsem dostala formuláře a různé termíny na přednášky o tom ročním pobytu.
S mamkou jsme na tu 2 hodinou přednášku šly. Dozvěděly jsme, že jsou tři možnosti Irsko, Velká Británie a Spojené státy.
Můj favorit byl samozřejmě USA, i když UK.. ten akcent :3
Ale USA zvítězilo.

Zítra napíšu podrobně co to EF je a přidám sem pár fotek, z toho co mi poslali.^^

Ella

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Valentine Viviane Valentine Viviane | Web | 15. října 2017 v 18:02 | Reagovat

Já po škole skončila s invalidním důchodem

2 Mari Mari | Web | 11. listopadu 2017 v 11:29 | Reagovat

Ani nemusíš cestovat daleko. Jelikož to vypadá, že češtinu zvládáš velmi dobře, tak můžeš zkusit nastoupit na střední v ČR. Neplatí se školné a nemusíš pracovat XD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama