"Dreams don't work unless you do"

EF High School Exchange Year

20. srpna 2017 v 19:26 | Ella |  USA
Za necelý týden mi přišel balík, v kterým byl katalog o High School Exchange Year v UK, USA a Irsku, data s přednášky a ještě uvítací dopis. Hned jsme to s mamkou celé pročetly a já se nadšeně listovala po stránkách katalogu.
S mamkou jsem se dohodly, že půjdem hned na přednášku, která bude hned další. Myslím, že to bylo 7.7, 8.7.

Takže jsme se ráno pomalu připravovaly, přednáška byla o víkendu od 13:00-15:00. Kolem 12:20 jsme šly z domů a nasedly do auta. Bydlíme kousek od Bernu a EF má přímo ve městě v Bernu, svojí kancelář. Jenže co se nestalo, najednou jelo auto divně. Šipka ukazovala 0 l benzínu. Mamce to přišlo divné, protože zrovna včera tankovala. Dojely jsme na nejbližší benzínku a natankovaly. Jenomže to auto nechtělo nastartovat. Nejelo. Už bylo 12:30.
Jako ze všech dnů to zrovna dneska nejede?
Pamatuji si, jak jsem se hrozně rozčilovala. Nemohla jsem tomu ani uvěřit. 12:35. Začala jsem být hrozně nervozní, protože máme minimálně půl hodiny do Bernu. 12:50. Mamka zavolala na nějakou linku nebo co a auto jsme tlačili na parkoviště. Byla jsem tak maximálně rozčilená a nemohla jsem uvěřit, že zrovna dneska, ze všech dnů dneska to prostě nepojede!
Mno nic, zavolaly jsme jim oznámily, že přijedem později. Naštěstí bylo jen 10 minut pěšky vlakové nádraží. Vlak jede do Bernu každých 15 minut. Náš jel 13:04, takže jsme vzaly tenhle vlak a byly tam za 15 minut.
Vystoupily jsme na nádraží v Bernu a nevěděli kde to EF přesně je.
Zadaly jsme na Google Maps adresu a šly jsme podle Google Maps. Nejprv jsme šly špatně, ale rychle jsme si to uvědomily. Potom jsme otočily směr a KONEČNĚ jsme tu našly! Bylo kolem 13:35, takže 35 minut pozdě. No co se dá dělat?
Zazvonily jsme u vchodu a EF nám otevřelo. Použily jsme do 3 patra výtah a byly jsme tu. Krátka chodba směřovala k pokoji v kterém se odehrála přednáška.
Byly jsme tu. Přednášel to jeden starší kluk, kolem 25 a dvě dívčiny kolem 22-24. Všichni tihle už byli na tomhle ročním pobytu, když jim bylo kolem 15-17. Hustý.^^
Ten Kluk se zrovna mluvil o UK a řekl, že jsme naštěstí USA ještě nepropásly.
V pokoji byl hodně vydýchaný vzduch a hrozný horko. Bylo tu kolem 15-20 děti s rodiči.


Podali mi papír abych se nám něm podepsala a zvolila zemi kam chci jít.
Poté pokračoval. Mluvil jaký to v UK je, že pojedou na výlet do Londýna a mluvil o jejich školním systému, například se tam nosí uniforma a říkal, že je tam dobrý dopravní systém. Všude se dostanete busem, metrem, vlakem čímkoli.
Poté přišlo na řádu Irsko. Tam jsou holky a kluci ve škole zvlášť. Holky chodí na holčičí školu, kluci na klučičí. Poté říkal, že v Irsku jsou velmi srdeční a mají velké rodiny. Mluvil toho docela dost, všechno si už přesně o UK a Irsku nepamatují.

A pak poslední destinace, USA. On sám byl na ročním pobytu v USA, konkrétně v Califronii a ty dvě holky byli taky v Americe, už nevím kde.

Každý stát v Americe je trochu odlišný. Klima je všude jiné, lidé, tradice. A nakonec je to přesto všechno USA a je to stále to stejné.
Na High School Year student nejede na rok do New Yorku, LA nebo Miami. Nope. Jedete do menšího městečka. Nevíte do kterýho státu jedete, pokud si nezaplatíte a vyberete stát. Já za tohle platit nebudu, přijde mi to zbytečný.
Může se stát, že budu v Coloradu, Tennessee, Californii, Arkansas, Ohio, Minnesota, Washington..... Zkrátka to je takové kolo štěstí. Pokud daný student jede, ale třeba do Californie, to neznamená, že pojede to LA, San Diego, San Francisco, ne. Pojedete třeba do Bakersfield nebo Barstow. Do menších měst. Všechno krom metropolí.
Takže si vybrat stát je celkem k ničemu, radši se nechat překvapit. Neznamená, že budete v prdelí světa v USA to vůbec ne, třeba moje známá byla v Denveru, což je hlavní město Colorada, ale prostě nebudete trávit rok ve velké metropolí.
Je to docela nebezpečné, jsme stále nezletilý a hlavně USA není jenom o LA nebo New York. Je to mnohém víc.

Bude to pro mě takové překvapení, které se dozvím až přístí rok :D

Aby to ale nebylo nudný rok, děláte s EF tripy do těch velkých měst jako je LA, Las Vegas, New York, můžete se podívat na Grand Canyon a na tu krásnou přírodu v Americe.
Hned celý školní rok, začíná New Yorkem.
Strávíte tam 4 nebo 10 dní. Já si vybrala 10 dní, ale to už si musíte připlatit.
Je to vlastně EF Camp, který sice není přímo v NYC, ale na hranici s New Yorkem a Pennsylvanii..

Začátek bude probíhat takhle:
Jelikož je EF mezistátní organizace, tak na High School Year jedou studenti z celého světa. Norsko, Španělsko, Japonsko, Thajsko, Itálie...
Ve své zemi nastoupíte do letadla a musíte mít na sobě EF tričko, které později ukážu na fotce. EF na letišti vyzvednou ty, z vašeho ročníků (v mém případě 18-19). Jelikož jsem ze Švýcarska pojedu s mým ročníkem z Curychu. Pojedem buď to přímo do New Yorku nebo přestoupíme v Londýně.
V New Yorku, na letišti, vás budou srdečně vítat pracovníci EF a společně s nimi budete čekat na další studenty. Záleží odkud lítají jestli z Norska nebo Japonska, to je docela rozdíl. Ne každý let, letí stejně.
Poté společně se všemi studenty pojedete cca 2 hodiny od New Yorku na College Campus, kde budete trávit dalších 10 dní. Student má povinně pokoj se studentem z jiné země než jste vy. Třeba jedná holka z přednášky měla pokoj s Korejkou.
To aby jste už jenom mluvili anglický, což s vámi EF dělá už teď. Celá pošta je v Angličtině :D
Mno a tam budete na 10 dní chodit do takový školy, aby jste poznali líp tu americkou kulturu a mentalitu.
S Campem pak uděláte celodenní výlet do New York City, podíváte se na sochu svobody, na newyorské nádraží, Trump Tower, podívate se na New York z mrakodrapu, na Times Square a půjdete samořejme nakupovat!
Pak s vámi EF udělá ještě celodenní výlet do zábavního parku a budete mít ještě výlet v noci. Jinak se na tom Campu budou pořádat pořád akce, zkusíte si už cheerleading, americký fotbal atd.


Tak to všechno ke Campu. Až Camp skončí berete většinou let do vašeho státu. Délka letu záleží na tom jak moc vzdálení
od New Yorku jste. Na letišti ve vašem státu pak na vás čeká vaše Host Family. Většinou s nima hned zajdete někam na mekáče nebo nakupovat. Co se bude dít pak je u každého indivudální. Každá rodina a každý stát je jiný.

High School:
Asi je všem jasné, že v USA je školní systém úplně jiný. Do amerických škol nechodíte jen na učení, ale i pro zábavu! Každej pátek má školní tým v USA zápas. A někteří holky pak dělají ten cheerleading, pak tam je nějaký školní maskot, kapela, chor. Na amerických školách chodíte většinou po učení do takových clubu. Dalo by se to srovnat s českými kroužky. Až na to, že tu cluby jsou ve škole. Záleží jak velká vaše škole je, čím větší, tím více clubu. Většinou mají High Schools kolem 300-2500 studentu. Existují různý cluby: Debatující club, taneční club, matematický club, cizinecký club, divadelní club....
Na americké škole je jeden školní prezident, zvolený žák. Každé ráno před vyučováním zpívate americkou hymnu. Američaní jsou přece jsou velcí patrioti. Americké vlajka sem, americké vlajka tam :D

Jinak vyučování je vedle evropského školní systému lehké. Máte jen dva povinné předměty a to je Angličtina a americký dějepis (american history). Další předměty si můžete libovolně zvolit sami: Zeměpis, matika, španělština, francouština, fyzika... Ve škole mají předměty, které my vůbec neznáme jako je anatomie, psychologie, náboženství, keramika...
Z toho důvodu, že má každý žák jiné záliby a jiné předměty nemáte jednu třídu, ale chodíte z třídy do třídy, což je fajn, protože poznáte více lidi z vaší školy.
Oběd strávíte v Cafeterii, kde můžete jíst školní jídlo, z kantýny (špatná volba) nebo si přinést jídlo z domů (lepší volba). Jinak američaní jsou na svojí školu hrdí a každý svoji školu podporuje.

Do školy jedete tím žlutým busem nebo vás odvezou vaši host parents nebo spolužáci, řidičák si tam můžete udělat už v 16.

Od EF dostanete přes poštu pořád různé balíčky, trička, tašky, deníčky, nálepky což je hezký, protože se na to těšíte ještě víc. Každý tu má svého EF Buddy, člověk který vás na to připraví psychický než odjedete, přece jenom rok bez rodičů, v cizí zemi, v 16..
USA máte také svého pečovatele. Váš pečovatel je maximálně 2 hodiny vzdálený od vašeho bydliště (v usa) a chodí kontrolovat rodinu v které bydlíte apod. Taky s nim můžete dělat výlety jako je třeba do Las Vegas a podobně.
Máte ještě 24 hodinové nouzové číslo a pojištění.

To jsme se všechno po těch dvou hodinách s mamkou dozvěděly.
Poté jsem šla hned po přednášce na takzvaný interview, jestli se na USA hodím, jaká jsem, jak na tom jsem s psychickou a podobně. Musela jsem půlhodiny odpovídat střídavě v angličtině a v němčině na otázky.
Po týdnu mi napsali, že jsem interview zvládla bez problému a teďka stačí jenom podat přihlášku. Bylo to docela těžký, všechno v AJ, ale šlo to. Mno a teď už jsem v programů.
Tenhle týden mi poslali deníček a tričko.
Už se na to nemůžu dočkat, v Americe jsem ještě nikdy nebyla, takže to bude nový pro mně.
Každopádně to bude trvat ještě rok než pojedu. Červenec a Srpen 2018 jsou ještě docela daleko, i když věřím, že to uteče jako voda.

Mno, takže přístí rok budou určitě zajímavé videa a články :)

Tady jsou ještě fotky, z toho co mi EF poslalo^^

Tmavě modrý třičko Class of '19

Deníček a časopis

stránka z časopisu

Deníček

Deníček

Deníček

Deníček

Dopis od EF

Studentský průvodce 1
Ella
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Prázdná nicota Prázdná nicota | Web | 17. října 2017 v 11:38 | Reagovat

Zajímavý článek

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama